Czerwony Namiot 0
Czerwony Namiot

Red Tent czyli miejsce odosobnienia

Wiele z nas zapewne słyszało o „chatach menstruacyjnych” albo „czerwonych namiotach”, w których czas menstruacji był spędzany w odosobnieniu.

W związku z synchronią księżycową danej społeczności, kobiety miały okres w podobnym czasie, mogły więc razem celebrować́ moc płynącą̨ z miesiączki, co okazywało się̨ źródłem dużej społecznej siły.

Mimo wszechobecnemu poglądowi, że kobiety były zmuszane do opuszczania swoich domów, z różnych przekazów możemy się dowiedzieć, że one wręcz oczekiwały menstruacji, właśnie po to by udać się do „czerwonego namiotu”, gdzie mogły nareszcie odpocząć i przebywając z przyjaciółkami nie martwiąc się o sprawy codzienne.

Te specjalne miejsca stały się oazą spokoju gdzie panie mogły swobodnie wyrażać swoje opinie, z pokolenia na pokolenie przekazywać wiedzę i tradycje, opowiadać historie ucząc się od siebie nawzajem.

We wspólnym gronie szukano rozwiązania problemów nie tylko dla siebie, ale także, a przede wszystkim dla całej społeczności

Czerwone namioty stały się przestrzenią gdzie każda kobieta mogła poczuć się bezpieczna, wysłuchana i otrzymać wsparcie.

To właśnie tam przerywano milczenie na temat traumatycznych przeżyć, takich jak historie wykorzystania seksualnego czy gwałtów.

W takich miejscach, do dnia dzisiejszego, spotykają się by poczuć siostrzaną jedność, podzielić się swoimi snami, marzeniami i wizjami. 

Tam celebrują swoją kobiecość przez wykonywanie rytuałów, rozmowy o sensualności, energii seksualnej czy o wszechpotężnej sile kreacji.

Co jeszcze może dziać się w „czerwonych namiotach” i „chatach menstruacyjnych:?

- kobiety aktywują swoją kreatywność poprzez śpiew, grę na instrumentach, rysunek, tworzenie biżuterii, haft itp.;

- priorytetem jest odpoczynek i poczucie, że każda może być sobą i nikt niczego od Ciebie nie wymaga. Kilka dni „ucieczki” od świata, podczas których możesz połączyć się z sobą i innymi kobietami; gdy Twoje ciało się oczyszcza, Twoja dusza się raduje, Twoja energia wzrasta;

- wzajemne opiekowanie się sobą poprzez masaż dłoni, szczotkowanie włosów, wykonywanie tatuaży z henny, malowanie twarzy, wspólny taniec itp.

- ceremonie wtajemniczania młodych dziewcząt, ceremonie wkraczania w okres menopauzy, ceremonie łączenia się z kobiecością rozplanowane według faz księżyca i inne.

Powrót do źródła kobiecości

Kiedy czujemy, że stajemy się Sobą nasze poczucie wartości wzrasta, potrafimy wyrażać siebie bez obawy, że kogoś skrzywdzimy lub że my zostaniemy z tego powodu skrzywdzone.

Bezwarunkowa miłość, wsparcie, otwartość innych kobiet na nas, brak przymusu dzielenia się własną historią i możliwość siedzenia w milczeniu.

Totalne poczucie jedności i bycia akceptowaną.

Poczucie, że jesteś ważna.

Poprzez takie siostrzeństwo kobiety mogą uzdrowić siebie; zdrowe kobiety dają na świat zdrowe dzieci i w ten sposób jednocześnie uzdrawiają przyszłe pokolenia. W ten sposób uzdrawiają świat.

Moje drogie, wszystko jest w naszych rękach. A raczej w naszych łonach.

Czerwone namioty będą potrzebne tak długo, jak długo istnieją dziewczynki, które będą wkraczały na drogę kobiecości, ponieważ ich pierwotną rolą była kobieca inicjacja i wspieranie na drodze ku kobiecości.


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl